Přeskočit na obsah

ŘÍJEN: VLTAVÍNY, NEJKRÁSNĚJŠÍ Z TEKTITŮ

vltavín

Vltavín, zelený kámen výjimečného původu… Jedná se o přírodní sklo patřící o skupiny tektitů.

Vltavíny jsou obdivovné všemi sběrateli miněrálů a využívané ve šperkařství již od 19. století.

Tradičně se vltavíny nacházejí v jižních Čechách a na jihozápadní Moravě. Po dlouhou dobu si lidé lámali hlavu se záhadou, jak se k nám tento kámen vůbec dostal. Dnes už máme jasno. Vědci se shodli, že mnoho vltavínů pochází z Německa, z oblasti tzv rieského kráteru. Ten byl vytvořen před 15 milióny let při dopadu meteoritu o velikosti zhruba 5 m3. Část této vědecké teorie říká, že část pozemských hornin se v místě dopadu, při teplotách na 2 000 °C přetavila na sklo. To bylo vyvrženo do atmosféry a dopadlo zpět na zem o pár set kilometrů dál. Jiná teorie tvrdí, že byly do atmosféry vyvrženy balvany, které se otavily třením o vzduch a vzniklé sklo pak dopadlo na zem.

Překrásné skulptace, tedy jamky a rýhy a další útvary na povrchu vltavínů, vznikly v průběhu věků naleptáním podzemními vodami.

Vltavín_43g

[[File:Vltavín 43g.jpg|thumb|Vltavín|alt=Vltavín]]

Nejpopulárnější byly vltavíny v roce 1891, kdy byly obdivovány na Jubilejní zemské výstavě v Praze jao ryze česý kámen.  Největší sbírkou vltavínů na světě se honosí Národní muzeum v Praze a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, které dohání soukromá sbírka M. Trnky.