únor, 2016

10úno18:3020:00SOPKY A MARS ANEB JAK SOPEČNÁ ČINNOST MĚNILA TVÁŘ RUDÉ PLANETY

Sopky jsou jedním z nejvíce fascinujících projevů Země. S rozvojem vesmírných letů jsme zjistili, že sopečná činnost hrála významnou roli při formování dalších planet, měsíců a některých velkých asteroidů. V rámci přednášky se vydáme po stopách sopečné historie Marsu, tělesa, které je po Zemi nejlépe prozkoumaným světem. Podíváme se na různé druhy sopek, které na povrchu Marsu zanechaly důkazy o své existenci, na jejich stáří a na jejich distribuci na povrchu rudé planety.

olympus_co_final2

olympus_co_finalolympus_co_final olympus_co_final Petr Brož je vědecký pracovník Geofyzikálního ústavu AV ČR v. v. i., který se zabývá výzkumem sopečných procesů na jiných tělesech sluneční soustavy, konkrétně výzkumem efuzivních a explozivních erupcí na povrchu Marsu. Tyto erupce vedou ke vzniku malých sopečných těles různých tvarů a velikostí. Ve své práci se zaměřuje na popis těchto těles za použití obrazové analýzy satelitních fotografií ve viditelném světle, topografických dat a numerického modelování. V současnosti dokončuje doktorské studium na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.   Těšíme se na Vás! Tým KAMENOŽROUTA!

(Středa) 18:30 - 20:00

Přírodovědecká fakulta UK v Praze