říjen, 2016

27říj - 30říj 279:00říj 30Přírodovědná exkurze do Německa: Od dinosaurů na Mars

Už podruhé s námi můžete vyrazit do Německa na prodloužený víkend plný vědeckých zážitků. Budeme cestovat pravěkem, vesmírem i světem techniky.

Máte rádi Cestu do pravěku nebo Jurský park? Přáli jste si strávit aspoň jeden den ve společnosti dinosaurů? Pozorovat hvězdné nebe a umět v něm číst? Stát se astronauty NASA nebo letět do vesmíru na palubě ruského raketoplánu Buran? To všechno můžete zažít, když s námi pojedete na další přírodovědecký víkend nazvaný „Od dinosaurů na Mars“!

Navštívíme druhohory v největší německé interaktivní expozici Gondwana – Das Praehistorium, prozkoumáme planety i hvězdy v hvězdárně univerzitního města Heidelbergu a budeme obdivovat letadla, ponorky nebo jedinečný raketoplán v Technickém muzeu ve Speyeru. Našimi průvodci budou odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Exkurze je určena zvídavým přírodovědcům, kteří mají zájem o geologii, paleontologii, planetologii a techniku. Akce je vhodná pro děti od 10 let; mladší se mohou zúčastnit pouze v doprovodu staršího sourozence nebo rodičů.

Odjíždíme ve čtvrtek 27. října 2016 v 9:00 hodin od budovy děkanátu Přírodovědecké fakulty UK (Albertov 6, Praha 2). V Německu bude naším cílem Heidelberg a jeho blízké okolí a dále pak město Speyer. Vrátíme se v neděli 30. října 2016 zhruba ve 20:00 hodin, opět před budovu Albertov 6.

Počet míst je omezen – může s námi jet pouze 30 nejrychleji přihlášených zájemců! Proto neváhejte a REGISTRUJTE SE ZDE.

alt: Model mamuta z expozice Gondwana – Das Praehistorium.Model mamuta z expozice Gondwana – Das Praehistorium.

Ve čtvrtek vyrazíme pohodlným autobusem z Prahy do Heidelbergu, kde přespíme. V pátek se potom zaměříme na planetologii, astronomii a geofyziku. Den strávíme přímo v Heidelbergu, který nabízí skvělé zázemí pro tato témata.

Můžete se těšit na prohlídku Astronomického ústavu Maxe Plancka, poutavý výklad o sluneční soustavě, hvězdárnu Landessternwarte Heidelberg Königstuhl a noční pozorování hvězd.

Program celého dne povede analytický chemik a astronom doktor Jakub Hraníček z Přírodovědecké fakulty UK.

V sobotu ráno se přesuneme do městečka Schiffweiler, kde navštívíme rozsáhlou interaktivní expozici Gondwana – Das Praehistorium.

Tady se přeneseme do období křídy a necháme se obklopit gigantickými pravěkými plazy, kteří žili v Patagonii před 65 miliony let. V jednom okamžiku potkáte tyranosaura, gigantosaura a aucasaura. Expozice nabízí také celosvětově největší show s pohyblivými dinosaury.

Gondwanská cestovní agentura Time-Express Travel Agency vás pak provede po zásadních okamžicích v historii savců, člověka a dalších organismů. Můžete navštívit také laboratoř Paleolab a na vlastní kůži si zkusit práci paleontologa. Komu by to nestačilo, má šanci stanout tváří v tvář největšímu žralokovi, jaký kdy žil – 18 metrů dlouhému megalodonovi.

Odpoledne se vrátíme do Heidelbergu a prohlédneme si toto slavné univerzitní město. Sobotní program povede magistr Štěpán Pícha, paleontolog z Přírodovědecké fakulty UK.

alt: Největším lákadlem „Gondwany“ jsou pohyblivé modely dinosaurů.Největším lákadlem „Gondwany“ jsou pohyblivé modely dinosaurů.

V neděli ráno máme namířeno do městečka Speyer, kde navštívíme Technické muzeum plné opravdových skvostů – od ponorek přes dopravní letouny až po raketoplány. Tisíce exponátů z dějin techniky tu čekají, až je objevíte.

Velká výstava kosmonautiky „Apollo and Beyond“ dokumentuje napínavý vývoj cestování do vesmíru. Dozvíte se leccos třeba o skafandrech, stravování nebo toaletách fungujících ve stavu beztíže. Středem expozice je unikátní ruský raketoplán Buran, protějšek amerického Space Shuttle.

V muzeu můžete prozkoumat i vnitřek ponorky U9 nebo dopravního letadla Boeing 747. Nechybí ani spousta aut, lodí a lokomotiv.

Nezapomeňte si s sebou přibalit Deník přírodovědce, nových poznatků a zážitků bude mnoho!

alt: Technické muzeum ve Speyeru nabízí mimo jiné rozsáhlé expozice kosmonautiky…Technické muzeum ve Speyeru nabízí mimo jiné rozsáhlé expozice kosmonautiky…
alt: … nebo dopravních prostředků.… nebo dopravních prostředků.

Cena geologicko-technického víkendu činí 4 500 Kč včetně DPH. Částka zahrnuje cestu pohodlným autobusem s klimatizací na trase Praha-Heidelberg-Schiffweiler-Heidelberg-Speyer-Praha, vstupy do Gondwana – Das Praehistorium a do Technikmuseum Speyer, ubytování v hotelu v Heidelbergu (3 noci), polopenzi a pitný režim po dobu pobytu a průvodcovské služby.

Během exkurze bude zajištěn celodenní pitný režim. V Heidelbergu nás čeká polopenze (3× večeře a snídaně). Po našich zkušenostech z předchozích akcí si obědy a svačiny zajišťuje každý účastník sám. Vždy bude možnost zakoupení teplého i studeného oběda.

Upozornění pro rodiče: Každý účastník musí být vybaven platným občanským průkazem, případně platným cestovním pasem!

Organizátor si vyhrazuje právo na zrušení akce při nedostatečném počtu účastníků.

alt: Buran – sovětská odpověď na americký raketoplán Space Shuttle, nyní zlatý hřeb expozice kosmonautiky ve Speyeru.Buran – sovětská odpověď na americký raketoplán Space Shuttle, nyní zlatý hřeb expozice kosmonautiky ve Speyeru.
Pozn.: Všechny fotografie: Barbora Šejblová
Váš KAMENOŽROUT!